S jedním z nejvýznamnějších českých historických klenotů, který je symbolem státnosti, Svatováclavskou korunou, se běžně nemáte šanci setkat. Bývá totiž veřejnosti přístupný pouze při výjimečných událostech. Nyní je ale k vidění v galerii pražského Obecního domu v blízkosti Prašné brány. Vystavuje jej zde Pražská mincovna.

Klenot z dob našeho nejvýznamnějšího vladaře

Svatováclavská koruna je historickou památkou. Nechal ji v roce 1347 vytvořit Karel IV. těsně před svým nástupem na český trůn. Už zpočátku měla sloužit jako symbol české státnosti. Zajímavostí je, že nikdy nebyla v osobním vlastnictví krále, vždy byla považována za majetek národa. V dnešní době jde o předmět nevyčíslitelné hodnoty.

Replika přesně kopíruje originál

Pražská mincovna se rozhodla vytvořit a vystavit pro širokou veřejnost věrnou kopii. Koruna, již vystavuje ve své galerii, je dokonalou imitací originálu, a to včetně replik drahých kamenů, kterými je osazena. I způsob zpracování byl provedený dle tradičních pracovních postupů středověkých zlatníků, díky čemuž ani odborníci na první pohled nepoznají, že jde o „pouhou“ kopii.

Svatováclavská koruna je nejen symbolem české státnosti, ale rovněž i celého českého mincovnictví. Je proto logické, že její repliku zhotovila právě Pražská mincovna, jež se zaměřuje na ražbu a prodej mincí. Kupříkladu nabízí mince ČNB.

Nemusíte stát zdlouhavé fronty

Pokud máte zájem vidět repliku Svatováclavské koruny naživo, stačí zajít od pondělí do soboty do galerie Obecního domu v Praze. Výhodou je, že nemusíte platit vstupné, prohlídka je bezplatná. Nečekají vás ani žádné dlouhé fronty, jak je tomu zvykem v okamžiku, kdy se naskytne šance podívat se na skutečný originál. V klidu tak máte šanci prozkoumat jedinečnost tohoto klenotu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × three =