Poradna k finanční krizi: ptejte se experta

Graf

Online otázky a odpovědi na téma současné finanční krize zaujmou pravděpodobně každého, kdo má své peníze v investicích nebo o tom v nejbližší době uvažuje. Podívejte se na profil finančního poradce Vladimíra Fichtnera a na jeho odpovědi v on-line poradně, kde se můžete až do 17.10.2008 sami ptát.

Důležité otázky a odpovědi:

Hypotéky: Jak se krize dotkne cen nemovitostí v ČR? Děkuji.

Ceny půjdou dolů, protože obecně budeme mít méně peněz (zpomalení růstu, vyšší nezaměstanost, přísnější pravidla poskytování hypoték = to vše znamená nižší poptávku).

Investice: Dobrý den,je díky posledním událostem na světových trzích a po krachu několika bank důvod jít do banky si vybrat hotovost a mít ji schovanou pod postelí v krabici než pomine období “finanční krize”?

Není.

Investice: Prosim Vás, v jakem ekonomickém cyklu se podle Vás nachází ČR ? Mám na mysli pokud se na to díváme z hlediska tzv. ekonomických hodin, kde na 12:00 je vrchol ekonomiky, 3:00 pokles, 6:00 krize a 9:00 znovuzkříšení. Děkuji.

12:05

Investice: Poraďte, prosím, jak reagovat na klesající cenu akcií, a ztráty v podílových fondech. Prodávat akcie nyní, nebo čekat, že opět ceny vzrostou?

Znovu se podívat do svého finančního plánu, pokud v něm jsou akciové strategie doporučeny, tak držet, případně pokračovat s pravidelnými investicemi.

Investice: Přeji hezký den, jsou v ohrožení vklady v bankách – běžné, termínované, spořící účty? Bylo by řešením převést finance do zahraničních bank (Německo, Rakousko…) nebo jen rozdělit peníze na různé účty do několika bank po cca 600,000,-Kč tak, aby byly vklady garantovány (i když je to jen 90%) ? Proč v jiných státek zareagovaly vlády pružněji a u nás trvá proces schvalování vyšší garance několik měsíců? Děkuji za odpověď.

Nepovažuji vklady v bankách v tuto chvíli za ohrožené a nemyslím, že by bylo třeba je převádět do zahraničí. V tuto chvíli se tak ani se svými klienty nechovám. V případě obav, doporučuji rozdělit do více bank. Ale nepovažuji za nutné.

Hypotéky: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor ohlendě vývoje úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Zda jsou u nás již na maximu nebo očekáváte jejich stagnaci nebo pokles . Děkuji a přeji pěkný den

Očekávám postupný pokles. Klientům proto obecně doporučuji hypotéky s roční fixací.

Investice: Dobrý den, ráda bych se zeptala, kam je v nynější době dobré investovat našetřené peníze, jelikož v důsledku finanční krize budou předpokládám i u nás brzy znehodnoceny rostoucí inflací. Dále mám dotaz k momentálním problémům letecké společnosti skyeurope – pokud budou krachovat i další společnosti a nastane krize i u nás, budou normální občané před jejím dopadem nějak uchráněni? Velmi děkuji.

Na podobnou otázku jsem již odpovídal. Podívejte se do předchozích odpovědí. Takto “na dálku” určitě nelze poradit nic jiného, než konzultaci s finančním poradcem nebo bankéřem, vytvoření finančního plánu a jeho realizaci. V těchto dobách se důležitost takovýchto konzultací mnohonásobně zvyšuje. Co se týče ochrany normálních občanů myslím si, že bude dobré být nyní obezřetnější v utrácení. Doporučuji spíše více peněz dávat stranou, vytvořit si větší rezervy. Například pro situaci, kdy se zvýší nezaměstnanost. Určitě bude také důležité “být více v obraze,” častěji sledovat dění v ekonomice, aktivně se o situaci vaší osobní bavit s vaším bankéřem a poradcem, ale nečekal bych nic katastrofického.

Investice: Jsou bezpečné zajištěné fondy a vyplatí se do nich investovat?

Obecně se dá říci, že takovýchto fondů existuje velké množství od různých poskytovatelů. Vždy se ptejte, kdo ten fond zajišťuje – pokud je za ním velká finanční instituce, nebojím se do nich investovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 2 =