Penzijní připojištění svou roli zatím neplní

Rozbor Penzijní připojištění svou roli zatím neplní přináší informace o tom, jaké jsou výhody a nevýhody současného systému:

“Při sjednání penzijního připojištění často vůbec nejde o dlouhodobé vytváření finančních rezerv na stáří, ale jen o získání státního příspěvku, daňových výhod a příspěvku od zaměstnavatele. Zejména v předdůchodovém věku by bylo škoda tento státem podporovaný produkt nevyužít ke snížení daňového základu až o 12 000 korun ročně a k získání příspěvku až 1 800 korun ročně. Starší lidé proto ukládají vyšší částky (až 1 500 korun měsíčně), ale jen po kratší dobu (60 měsíců, u některých starších smluv jen 36 měsíců).”

“Neduhů, kterými trpí současný systém penzijního připojištění, je ale víc. Kromě poměrně velké fluktuace účastníků, jejich vysokého průměrného věku, malé motivace k vyšším úložkám a čerpání penzí namísto jednorázových vyrovnání, mezi jeho slabiny patří dlouhodobě nízká výkonnost penzijních fondů a malá transparentnost jejich hospodaření. Zhodnocení, které účastníkům většina fondů připsala za loňský rok, sotva překonalo inflaci. Letošní rok nejspíš v tomto směru bude ještě horší.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + seven =