Peněžní fondy potápí riziko krachu finančních institucí

Karty

Článek Peněžní fondy potápí riziko krachu finančních institucí uvádí, že investoři od počátku října vybrali z českých podílových fondů dalších 2,5 miliardy korun. Názorně také popisuje princip fungování podílového fondu a aplikuje jej na aktuální situaci rozkolísaných trhů – hodnotí, které fondy si vedly dobře a srovnává je se spořícími účty:

„Se stoprocentní jistotou to samozřejmě tvrdit nelze, nicméně si myslíme, že vyšší výkonnost peněžních fondů než spořících účtů v budoucnosti je velmi pravděpodobná,“ tvrdí Jana Kafková z ING . Analytici také očekávají, že ČNB sníží sazby, což by mohlo pomoci cenám dluhopisů a naopak vytvořit prostor pro snižování výnosů ze spořících účtů. Stejně tak je nutné si uvědomit, že při držbě déle jak šest měsíců není nutné platit z výnosu fondu daň z příjmu .

„U spořícího účtu na sebe klient bere pouze riziko krachu banky ,“ říká Petr Pokorný, ředitel oddělení Securities Trading v LBBW . Pokud padne společnost, jejíž dluhopisy má fond v portfoliu, přijme klient omezenou ztrátu. Při pádu finanční instituce , která klientovi poskytuje spořící či termínovaný vklad, uvidí majitel účtu peníze jen do výše pojištění, jehož horní hranici chce nyní vláda zvýšit na 50 tisíc eur.”
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five + 1 =