České banky chrání před krizí jejich konzervativnost

Bankomat

České banky chrání před krizí jejich konzervativnost, na rozdíl od svých zahraničních majitelů by neměly být ohroženy:

“Vysoký objem vkladů, opatrnost bankéřů a minimum rizikových investic drží banky v Česku ve výborné kondici. Daří se jim skvěle navzdory situaci v zahraničí.”

“Zatímco čistý zisk tuzemských bank se meziročně zlepšuje, výsledky jejich matek se nyní oproti předchozímu roku radikálně zhoršily. Některé z nich také musely využít státní pomoci (Erste, KBC, Raiffeisenbank, Commerzbank), což je podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus důkaz toho, že problémy v bankovním sektoru v západní Evropě jsou hlubší, než je tomu u nás. Přesto z hlediska aktuálního vývoje v západní Evropě i mateřské společnosti českých bank patří podle oslovených expertů spíše k těm zdravějším bankám.”

“České banky jsou podle Hatlapatky odolnější vůči finanční krizi především díky dvěma faktorům. Tím prvním je vysoký podíl úvěrů financovaných klientskými vklady, které jsou stabilní. Druhým faktorem je velmi nízký podíl investic do rizikových aktiv, s nimiž se aktuálně potýkají zahraniční banky. „Dopad finanční krize na českou ekonomiku doposud nebyl takový, aby výrazně utlumil úvěrový trh v ČR, i když první známky zpomalování již byly ve třetím kvartále patrné,“ poznamenává Hatlapatka.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + 19 =