Stavební spoření? Jen s mírou.

Rodina

Za nových podmínek (po roce 2003) je třeba spořit minimálně 6 let, připsané úroky jsou 2%, státní podpora je 15%, maximálně 3.000,- Kč ročně. Stále je možné naspořené peníze využít k libovolnému účelu, i nesouvisejícímu s bydlením.

Komu se stavební spoření vyplatí? Hlavně těm, kdo nejsou schopní něco našetřit. Smlouva o stavebním spoření zajistí, že za pár let budou mít na účtu solidní částku, kterou by jinak možná utratili. Výhodná je také pro konzervativní zájemce – zhodnocení peněz je 4,5% po odečtení poplatků. A je dobrým startem pro získání úvěru na bytové potřeby, dá se o něj žádat už po dvou letech.

Stavební spoření má několik nevýhod. Peníze je třeba nechat na účtu, abychom nepřišli o státní podporu a nemuseli platit pokutu. Výnos je zaručený a díky tomu není příliš vysoký, ochrání prostředky a obvykle si drží krok před inflací. Nehodí se pro spoření vyšších částek (ale může spořit také vaše žena a dítě, tím legálně získat více státních příspěvků).

Optimální částka pro spoření je asi 1.700,- Kč měsíčně, tj. konečná částka je po 6 letech 144.000,-. Nevyplatí se spořit déle, protože pak už objem peněz trpí na nízký úrok a protože státní podpora má stále stejnou výši, začali byste prodělávat. Za uzavření smlouvy se platí poplatek ve výši 1% konečné částky (www.Burinka.cz, tj. Česká spořitelna ho do výše 3.000,- Kč odpustí rodinám s dětmi, narozenými v roce 2008).                      

Zájem o stavební spoření roste i kvůli propadu fondů
Nechte své peníze vydělávat bez rizika
Stavebko – sázka na jistotu
Stavební spoření: Pro spoření není výhodné!
Vydělejte 6,5 % ročně: jak stavební spoření poráží ostatní spořící produkty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six − 5 =