Půjčka bývá častým řešením nepříjemné finanční situace. Díky úvěru získáte peníze na nečekané výdaje, jež můžete později splatit. Zodpovědné čerpání půjček může být prospěšné a skutečně pomocí. Ovšem je potřeba vědět, na co si dát pozor, aby se z dobrého sluhy nestal zlý pán. V článku najdete praktické rady týkající se hlavně výběru toho správného finančního produktu.

Jak si půjčit peníze?

Dostali jste se do situace, kdy si potřebujete půjčit a nevíte, jak na to? Odpověď na otázku, jak si půjčit, není příliš složitá. Existují totiž půjčky online, které pohodlně vyřešíte přímo z domu. Stačí jen vyhledat tu správnou, vyplnit internetovou žádost, případně jednoduše ověřit svou totožnost a je to. Následně už jen čekáte na schválení své žádosti a přičtení peněz na účet.

Na prvním místě je výběr výhodné půjčky

Asi není příliš překvapivé, že nebývá dobrou strategií skočit hned po první půjčce, na kterou narazíte. Základním předpokladem pro úspěšné čerpání úvěru je totiž výběr výhodných podmínek. Na trhu existují bankovní a nebankovní půjčky, přičemž oba tábory poskytovatelů se předhání v tom, kdo dokáže lépe nalákat nové klienty. Metody jsou různé a často je hlavním lákadlem právě určitá výhoda v porovnání s konkurencí.

Počítejte a sledujte výhody

Základním bodem během celého výběru půjčky jsou výpočty. Buď máte k dispozici uvedený modelový příklad, na němž jasně uvidíte, kolik ve výsledku přeplatíte, nebo se budete muset pustit do vlastních výpočtů. V druhém případě je důležité nezapomínat i na přítomnost poplatků. Většinou se soustředíme hlavně na výši úrokové sazby, což je dobře, ale zdaleka to není jediný faktor. Někteří poskytovatelé lákají na nízké úroky, které pak ale ve výsledku vyváží vyššími poplatky. I díky tomu se zvýší RPSN, což jsou reálné náklady na půjčku. A právě toto číslo by nás mělo nejvíce zajímat a stát se směrodatným ukazatelem pro výběr nejvýhodnějšího finančního produktu. Zkuste zapátrat i po nejrůznějších výhodných akcích, díky nimž můžete na půjčce něco málo ušetřit.

Čtěte podmínky

Každá krátkodobá půjčka má mít jasné uvedené podmínky čerpání úvěru. Ještě před odesláním žádosti si musíte být naprosto jistí, že víte, jak postupovat při splácení. V případě, že narazíte na nabídku se zmatenými, neúplnými nebo podivně napsanými podmínkami, dejte raději ruce pryč a vyberte si jiného poskytovatele. Na internetu jich najdete spoustu stejně jako recenzí od předchozích klientů, kteří mohou nabídnout buď dobrou, nebo naopak špatnou zkušenost.

Základy zodpovědného úvěrování

Zodpovědní poskytovatelé půjček by neměli půjčovat naprosto každému. Jde o to, že pokud lidé mají několik nesplacených půjček, jsou v registru dlužníků, a přesto si chtějí znovu půjčit, řítí se do velkého problému. Pokud se chcete vyhnout těmto velice nepříjemným situacím, mějte na paměti, že půjčky je vhodné využívat pouze v nezbytně nutných případech. Není dobré půjčovat si několik desítek tisíc korun na pěknou dovolenou nebo drahé dárky, protože přesně tyto peníze vám pak mohou chybět na potřebné výdaje, na které najednou nebude možné využít ani půjčku.

Dalším bodem je včasné a řádné splácení. U některých poskytovatelů se totiž setkáte s poplatky za zpoždění a dalšími úroky, jež se postupně načítají. Kvůli tomu můžete ve výsledku zaplatit velmi vysoké částky. A na druhou stranu je při řádném splácení možné využívat určité bonusy, pokud je mají poskytovatelé v nabídce. V praxi jde například o vrácení jedné splátky, výhodnější podmínky a podobně. Jakmile se navíc prokážete jako bezproblémoví klienti, můžete si příště půjčit i větší částku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + nineteen =