Mnozí lidé se domnívají, že pojištění odpovědnosti zaměstnance potřebují pouze ti, kdo pracují s drahým vybavením. To je ale omyl. I člověku, který jen sedí v kanceláři, se může stát, že polije kávou notebook. V tomto případě se bavíme o škodě v řádech desetitisíců. Opravdu se o ně chcete ochudit? Zaměstnavatel má totiž právo je po vás vymáhat.

Běžně se setkáte se třemi typy pojištění odpovědnosti za škodu. Jde o:

  • povinné ručení,
  • pojištění odpovědnosti za škodu občana,
  • pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli.

Povinné ručení mít musíte, jestliže vlastníte automobil. Zřízení zbylých dvou pojištění je pouze na vaší dobré vůli. Přesto je spousta lidí má.

U některých povolání budete platit více

Platba za pojištění odpovědnosti v zaměstnání není až tak vysoká, abyste si ji nemohli dovolit. Konkrétní částku si však říct nemůžeme, protože se liší podle pojišťovny a také vašeho zaměstnání. Některá jsou rizikovější než jiná. Pojišťovny mají jasně daná pravidla a u některých povolání prostě zaplatíte více. Na druhou stranu, mnohdy jsou na vaši situaci nachystané. Například Ergo nabízí speciální tarif pro řidiče a také tarif Řidič PLUS pro ty, kdo mohou využívat služební auto i pro soukromé účely.

Nezapomeňte na výjimky

Nemyslete si však, že jakmile si zařídíte pojištění odpovědnosti zaměstnance, můžete být kompletně bez starostí. Pojišťovny mají seznam výjimek, na něž se pojištění nevztahuje. Pozor si dejte například na to, zda jste při způsobení škody nebyli pod vlivem návykových látek. Pojištění se nevztahuje rovněž na úmyslně způsobené škody.

V podmínkách jednotlivých pojišťoven se objevují různé výluky týkající se například nefunkčnosti softwaru, chybného zaměření věci při montážích apod. Vždy si tedy raději přečtěte konkrétní smlouvu a nebojte se srovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − 2 =