Letos je to přesně 100 let od doby, kdy vzniklo Československo. Po celý rok probíhají nejrůznější oslavy a přidala se k nim i Pražská mincovna, která u příležitosti toho vydala zlatý dukát s Tomášem Garriguem Masarykem. Jde o exkluzivní minci vyrobenou v nákladu 1000 ks. Zájem tedy není malý.

Náš národ byl ve světě vždycky známý výrobou mincí. Vždyť jsme světu dali stříbrné mince! Stříbro se u nás těžilo například v Kutné Hoře či Jihlavě, a právě to kutnohorské dalo vzniknout pražskému groši. V Jáchymově vznikl zase jáchymovský tolar, od jehož jména bylo odvozeno pojmenování „dolar“.

V mincích jsme byli špičkoví a dodnes jsme

Za éry Československa jsme byli hospodářsky silnou zemí a numismatika se rozvíjela. Vlastními mincemi jsme se prezentovali na světové scéně, naše koruna byla pevnou měnou. Měli jsme tehdy svatováclavské dukáty. Byl to právě Masaryk, kdo odmítl pokračovat v zažité tradici být vyobrazen na každé minci. Vlivem toho se pak objevili různí umělci, kteří se podíleli na designu povedené měny. Výtvarníci i umělci se činili, zejména Alfonz Mucha, Max Švabinský, Josef Šejnost či Otakar Španiel. Odborníky přes numismatiku a návrh mincí však máme dodnes.

Připomeňte si tyto časy spolu s Masarykem

Kdo jiný by se tedy měl nacházet na pamětní minci než samotný Masaryk? Ostatně minci navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, který stojí také za návrhem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, vyššího státního vyznamenání České republiky a bývalého Československa. Kromě jiného stojí také za návrhem české oběžné dvacetikoruny nebo žulového lva pod sochou Jana Žižky na Vítkově. Jeho práce je dokonalá ve všech směrech. A přesně takový je i výroční Masarykův dukát.

Masarykův dukát jako vzpomínka

Někdejší mince vážily 3,49 gramu, ryzost zlatých mincí byla stanovena na 986 tisícin, což je asi 23,6 karátů. Ke 100. výročí si můžete pořídit sadu zlatého dukátu a stříbrného odražku s průměrem 20 mm a ryzostí 986/1000 Au, 999/1000 Ag. Na lícní straně uvidíte portrét Tomáše Garrigue Masaryka z profilu, jeho jméno a rok 1918. Na rubové je český lev se slovenským dvouramenným křížem, moravská orlice, slezská orlice a značka Pražské mincovny. K sadě samozřejmě dostanete také certifikát s bezpečnostními prvky.

Jednou bude mít velkou cenu

Pamětní Masarykův dukát, jenž vytvořila Pražská mincovna, nemůže mít jen tak každý. Ve skutečnosti jich není dost ani pro horních 10 000. Jde totiž o exkluzivní ražbu s nákladem pouhých 1000 ks. Nikdy jich nebude vyrobeno více, toto číslo je konečné. Z dukátu se tedy stává chtěný kousek do sbírky všech, kteří se zajímají o numismatiku a sbírají mince. Jde ale také o velmi pěkný dárek pro každého, kdo se zajímá o historii nebo prostě jen rád vzpomíná na éru Československa. Masarykův dukát se vám doma určitě neztratí.

Ptáte se, kde se dá sehnat? Jelikož jde o exkluzivní zboží, dá se zakoupit pouze a jedině ve specializované numismatické prodejně, kterou najdete v Obecním domě v Praze. Určitě je nejlepší přijít se na něj osobně podívat, ať můžete na vlastní oči vidět kvalitu zpracování i povedený design. Pokud je pro vás Praha příliš vzdálená a nechcete sem jet nadarmo, můžete si minci prohlédnout na stránkách zlate-mince.cz. Tam najdete také spoustu dodatečných informací o autorovi mince, samotném Masarykovi i jeho životě. K dispozici je i možnost objednat si pamětní dukát online, počítejte ale s delší časovou dostupností. Zboží může být dostupné za 1-2 týdny. Přece jen jde o exkluzivní minci, kterou doma nemá jen tak každý.

Masarykův dukát vám bude krásnou připomínkou 100letého výročí od vzniku Československa, ale i slavného prezidenta. Pořiďte si ten svůj!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 − 5 =