Když se peníze nemnoží

Balón

Příspěvek Když se peníze nemnoží rozebírá současnou situaci penzijních fondů:

“Investice penzijních fondů jsou velmi regulované, takže fondy mají pouze velmi malý prostor pro jejich diverzifikaci,” konstatuje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Klíčové je, že fondy jsou prakticky odkázány pouze na nákup dluhopisů. Dluhopisy jsou sice obecně bezrizikové, ale mají obvykle velmi malý výnos, takže nejsou pro dlouhodobé investování vhodné.
“Nejvýnosnějším investičním instrumentem jsou v dlouhodobém horizontu akcie. Fondy coby dlouhodobá investice jsou naopak ztrátové. Proto považuji současnou regulaci za nelogickou,” říká Bureš.

Výhledy do budoucna nejsou zatím optimistické:

Letos se účastníci penzijního připojištění s největší pravděpodobností opět nebudou radovat. Srpen přinesl řadu značně nepříznivých zpráv o vývoji světového hospodářství, na němž je výnosovost fondů závislá.

Fondy si obecně velmi mnoho slibují od nových možností, které jim poskytne reforma penzijního systému. Především nebudou povinny garantovat svým pojištěncům jen kladné výsledky. To znamená, že budou moci investovat i do podstatně výnosnějších, byť zároveň rizikovějších instrumentů, především akcií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × four =