Jak sledovat vývoj cen u zlatých a stříbrných mincí po roce 2003

Ševčínský důl

Nový, velmi zajímavý blog www.CZmince.cz, přináší rozhovor s Radoslavem Fasugou, autorem projektu, který průběžně indexuje cenu sběratelských mincí:

Jak dlouho projekt funguje?

Aktivně nepřetržitě projekt funguje zhruba od května loňského roku (2007), kdy jsou do systému zadávány všechny dostupné ceny. Předchozí informace jsou čerpány spíše náhodně zejména z našich vlastních nákupů, při rozšiřování vlastní sbírky. Dále byly doplňovány informace s aukčních katalogů a katalogů cen mincí. I když musím podotknout, že nejdramatičtější růst je zaznamenán v posledních dvou letech – zejména otevřením sekundárních trhů mincí, jako jsou internetové aukce. Tedy sběratel není omezen prodejem pouze přes prodejce, klasickou aukci s vysokými poplatky nebo známým, ale může své přebytky nabídnout široké veřejnosti sám. Tím pádem se sběratelství mincí stalo dostupné a srozumitelné širší (zejména pak mladší) veřejnosti. Stinnou stránkou internetových aukcí je stále častěji se vyskytující pokus o podvod, a to jak snahou o prodej nekvalitního zboží, tak vyzískání peněz bez jakékoliv následné dodávky zboží. I my jsme se bohužel již s touto situací nejednou potkali a řešení takovýchto problému je velmi nepříjemné.

Jak Vás napadlo něco podobného udělat?

Jelikož jsme se zajímali o různé formy investování, termínované účty, fondy kapitálového trhu a akcie, postrádali jsme nástroj, který by nás průběžně informoval o stavu naší sbírky, její ceně a dalším vývoji. Systém České-Mince.cz se tedy specializoval pouze na mince české vydané od roku 1993. V první fázi jsme se rozhodli, že budeme ceny sledovat pro vlastní účely. Následně jsme chtěli pomoci i dalším sběratelům, a takto shromážděné informace poskytnout všem uživatelům internetu. Na rozdíl od některých zdrojů, které se specializují pouze na nejdražší předměty a nejdramatičtější změny, tento projekt sleduje ceny všech mincí, přičemž se snaží zaznamenávat jak ceny nejvyšší tak nejnižší (tedy za kolik se dala mince nejlépe prodat, nebo nejlevněji koupit).

Celý rozhovor najdete zde, grafy a cenové údaje přímo na www.CeskeMince.cz vždy v detailním popisu jednotlivých mincí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × three =