Jak chytře naspořit dítěti na studia

Silueta

I kdybyste nemuseli v budoucnu svým dětem na vysoké škole platit školné, jeden rok studia z pěti vyjde v tuto chvíli podle výpočtu v příspěvku Jak chytře naspořit dítěti na studia na skoro 50 000,- Kč. Započtena je přitom jen strava, ubytování, doprava, něco málo na učebnice a zábavu.

Kde tedy vzít čtvrt miliónu a jak je naspořit, aby v budoucnu připravená částka zohlednila také inflaci? Museli byste po dobu patnácti let ukládat měsíčně 1400 až 1800 korun – podle toho, jaký spořicí produkt byste zvolili. Článek doporučuje podílové fondy, které mají po odečtení poplatků zhodnocení přibližně o jedno procento vyšší, než spořicí účty:

“Na zaplacení pětiletého studia budou rodiče při tříprocentní inflaci potřebovat za 15 let úspory ve výši 392 tisíc korun. Na spořící účet s průměrnou úrokovou sazbou 2,5 procenta by museli měsíčně odkládat 1 800 korun. Výhodnější by bylo zvolit některý z podílových fondů , které mají v portfoliu dluhopisy a akcie a jejichž roční výnos se v průměru může pohybovat kolem pěti procent. Pak by rodičům stačilo spořit měsíčně 1 480 korun. Na vysokoškolské konto by tak během patnácti let poslali celkem o 57 600 korun méně než na spořicí účet.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 4 =