Při hledání investičních příležitostí se začínající investor dříve či později setká s akciovým trhem. Podstatou obchodování s akciemi je de facto vsázení na budoucí vývoj ceny akcie. Jistota výhry se obvykle rovná kvalitě finančního vzdělání konkrétního investora. Chcete-li skutečně efektivně investovat na akciovém trhu, je tou nejvýhodnější investicí do začátku zvýšení vaší finanční inteligence.

 

Teprve až porozumíte všem pravidlům, kterými se trh s cennými papíry řídí a budete schopni ocenit skutečnou hodnotu akciové společnosti, můžete do akcií investovat s mnohem menším rizikem než podle historického vývoje ceny akcie. Sofistikovaný investor totiž neriskuje, ale vsází na jistotu budoucího růstu. Většina trhu se totiž řídí emocemi a také tyto emoce lze předvídat, pokud se rozhodnete pro spekulativní investování, které v sobě skrývá větší míru rizika, ovšem také tolik vyhledávaný adrenalin. Přitom platí, že je nejlépe do rizikových obchodů vkládat jen zlomek investic.

 

Kromě očekávání růstu ceny akcie a jeho následného prodeje můžete mít zisk z jejího držení, pokud nakoupíte akcie s dividendou. Dividendy jsou část zisku společnosti vypláceného akcionářům. O jejím výši se rozhoduje každý rok podle předchozího hospodaření, takže její výše z minulých let se nemusí opakovat, může klesat, i růst.

 

České akcie s dividendou

 

K nejznámějším český dividendovým titulům patří akcie společností jako energetická společnost ČEZ, Philip Morris ČR ovládající značnou část prodeje tabákových výrobků u nás nebo telekomunikační společnost Telefónica Czech Republic. U nich se dividenda pohybovala kolem 10 procent hodnoty. Takže během 10 let držení těchto akcií se jen jejich pořizovací hodnota mohla vrátit zpět. A samozřejmě stále vám akcie zůstává v držení a můžete ji kdykoliv prodat dle její aktuální hodnoty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seven − 3 =