Index strachu na historických maximech. Čas nakupovat?

Ukazatel nejistoty obchodníků na akciových trzích je zajímavou pomůckou pro rozhodování. Zajímavý článek Index strachu na historických maximech. Čas nakupovat? zdůrazňuje, že nejistota je v této chvíli rekordní, ani odborníci nevědí, co bude dál:

“Současné hodnoty, které jsou i v porovnání s předchozími vrcholy indexu abnormální, tak pouze dokládají obrovskou nejistotu obchodníků a vážnost celé situace.”

“… Přes nespornou vypovídací schopnost však zůstává faktem, že jediné k čemu je běžnému investorovi VIX dobrý, je hezká grafická ilustrace toho, jak nervózní je zrovna trh v porovnání s dřívějším obdobím. Ke zjištění toho že je situace vážná, totiž bohatě postačí pouhý pohled na vývoj světových akciových indexů a tak by spíše než jako ukazatel strachu mohl VIX dobře posloužit k signalizaci nových nákupních příležitostí a brzdění přehnaného optimismu. Jak se totiž již několikrát potvrdilo, nejsou to vysoké hodnoty tohoto indexu, ale naopak hodnoty nízké, kterých by se obchodníci na akciových trzích měli obávat. To nakonec vystihuje i oblíbené přísloví: „when VIX is high its time to buy, when VIX is low its time to go“.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − two =