Každý dnes už ví, že skladovat peníze na běžném bankovním účtu se vůbec nevyplatí. Nejenže kvůli nízkému úroku z vašich peněz ukrajuje nemalou část inflace, ovšem kvůli bankovním poplatkům si z vašich peněz přijde na své i sama banka. Ta si účtuje poplatky za vedení účtu, každou položku, odchozí či příchozí platby. Současně si většina bank účtuje poplatky za debetní karty, výběry z vlastních bankomatů atd. Až vás tedy výše položek za výdaje spjaté s vaším bankovním účtem začne děsit, snadno najdete banku, která si za většinu běžných služeb nic neúčtuje. Díky reklamním kampaním jsou již chronicky známé a některé z nich jsou na našem bankovním trhu už tak dlouho, že jim můžete začít věřit.

 

Je škoda, aby vám zbývající peníze nad nutnou spotřebu zahálely na běžném účtu. Jak je uvedeno výše, ukrajuje z nich hodnotu inflace. Její výše se uvádí v řádu několika procent ročně, ovšem sami se zamyslete, o kolik se zdražily potraviny, drogistické výrobky a další každodenní potřeby. Právě spořící účet pomůže ochránit vaše peníze před jejich znehodnocováním. Navíc vklady jsou chráněny jako na běžném účtu zákonem o bankách, na jehož základě vznikl Fond pojištění vkladů. Od 31. prosince 2010 se množství pojištěných prostředků zvýšilo na ekvivalent 100 000 EUR (stav k lednu 2013). Ač by se mohlo zdát, že spořící účet se chová jako všechny ostatní účty, některé banky či spořitelní družstva (i u nich jsou vklady pojištěny) sjednávají při jejich uzavření výpovědní lhůty. Je na vašem uvážení, jak rychle byste případně finanční prostředky potřebovali. Stejně tak u některých účtů se úroková sazba podle výše vkladu. Právě úrok může být důvodem, proč na peníze po výpovědi čekat. Ovšem je na vašem zvážení, zda v takovém případě nedat své volné finanční prostředky z části na lépe úročený termínovaný vklad a část nechat jako rezervu na spořícím účtu bez výpovědní lhůty.

 

Spoření není optimálním způsobem zhodnocování vašich financí. Mělo by být využíváno ke krátkodobému soustředění financí za konkrétním cílem nebo jako rezerva pro nenadálé výdaje či v případě výpadku vašich příjmů. Spoření totiž není investicí. A investicí se rozumí to, čemu naprosto rozumíte a co vám v budoucnu přinese zisk vyšší než spoření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + 1 =